محمد صمیمی: باید هیئتی‌ها از اتهام بی‌سوادی مبرا شوند/ در مسیر کشف و حرکت به سوی قله هستیم

ادبیات فارسی در قرن هفتم به قله رسید و آن هم ظهور حافظ و سعدی بود. با دوستان به این نتیجه رسیدیم که شاید تصنیف نیز در ...

جانفدا: شعر آیینی قوی ترین رسانه اهل بیت (ع) است

تجربه به من ثابت کرده که همنشین تاثیر زیادی در پیشرفت و موفقیت یک شاعر دارد. شاعری که می خواهد برای اهل بیت(ع) شعر بگوید،...

تنوع مخاطب مورد توجه قرار گیرد/ مدیریت بهینه تجمع‌های مذهبی آموزش داده شود

حضور نوجوانان و جوانان در برخی از برنامه‌های مذهبی و یا بهره‌برداری از این برنامه‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که از ...
نمايش آدرس ايميل
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶    ساعت ۰۹:۵۵
یک فرصت بی‌نظیر
در حاشیه دیدار ۹۷ / ستایش‌گران اهل‌بیت(ع) با رهبر انقلاب
یک فرصت بی‌نظیر
جواد برزگر
مرجع :
مشعر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32676
دیدار هر ساله مداحان و شاعران در سال‌روز ولادت حضرت زهراء(س) با مقام معظم رهبری(حفظه الله) یک فرصت بی‌نظیر برای استفاده از رهنمودها و توصیه‌های عالمانه ایشان در مسأله مداحی است، نکات معظم‌له بسیار کاربردی و باعث رشد و پیشرفت و شناخت بیشتر از آسیب‌ها در این حوزه می‌باشد از این محور که بگذریم که خود یک فصل مجزا برای بیان آن لازم دارد چند نکته در این دیدار قابل تأمل است:

۱- فرمایشات و توصیه‌های مقام معظم رهبری باید به‌صورت دقیق مدنظر مداحان به خصوص بزرگان این قشر قرار گیرد و آن را در مراسمات و هیأت‌های خود به کار گیرند، کسانی که داعیه‌دار ولایت‌مداری و پیشکسوت این عرصه هستند باید مطیع‌تر باشند نه اینکه بعضی از افراد که سال‌ها رفت و آمد و اجرا در بیت دارند بگویند حضرت آقا در بطن هیأت‌ها نیست برای جذب جوانان باید چنین و چنان کرد که مدنظر ایشان نمی‌باشد.

۲- برای انتخاب از بین مداحان برای اجرا در بیت باید ساز وکارهای بهتری در نظر گرفت در طول سال و در سطح کشور نیروشناسی شود، نه این‌که توسط چند شخص خاص یا چند هیأت خاص به شورای انتخاب معرفی شوند، خواندن کسانی در گوشه‌کنار شهرهای مختلف با معیارهای تراز، نخبه و بسیار موفق هستند اهمیت بسیاری دارد که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته‌اند.

۳- بی‌نظمی در چند سال اخیر در این دیدار بسیار دیده‌شده‌است که اگر کارت‌های ملاقات واقعاً به دست مداحی که دارای آداب و اخلاق ستایش‌گری است و هر شهری توسط نمایندگان آن با شناخت دعوت شوند دیگر داد و بیداد و سروصدا در بین اجرا معنا ندارد و کمتر خواهد شد دیدار مداحان باید منظم‌ترین جلسه بیت باشد و برای بقیه دیدارها الگو قرار بگیرد.  

۴- از نوع برخورد بعضی از افراد، بازرسی در بیت و گاهی اخلاق تند بعضی متولیان و خادمان که بگذریم، کارت جایگاه گاهی بستگی به رفاقت با افراد بالا دارد، در جایگاه ویژه باید افرادی که دارای فاکتورهای ویژه‌ای هستند حضور داشته‌باشند، افراد دارای سابقه در کسوت مداحی، اساتید مداحی و نخبگان کشوری که تأثیرگذار در این عرصه هستند، زحمت‌کشان این عرصه و... نه این‌که اشخاص از طریق رابطه و بی‌ضابطه، توسط اقوام و دوستان به جایگاه ویژه برسند.

🔹و در آخر این‌که مجریان این دیدار باید در هر زمینه بارعایت تقوا و اصول اخلاقی دیدار را به بهترین وجه رقم بزنند.