باید در اصل تبلیغ و ماهیت آن تجدید نظر کرد/ ذائقۀ مخاطب مذهبی پس از انقلاب، تنوع بیشتری یافته است

صداوسیما گمان می‌کند که باید مردم را هدایت کند؛ اما یک رسانه وظیفه‌ای بیش از بازتاب واقعیت‌ها ندارد...

سیاسی حرف می‌زنم، پس هستم/ حزب سیاسی و مذهبی مداحان

در سال‌های اخیر، ورود بسیاری از مبلغان مذهبی و مداحان به عرصه سیاست و موضعگیری آنها درباره مهمترین مسائل روز سیاسی ـ از ...

به مناسبت سالروز درگذشت استاد رحیم موذن‌زاده اردبیلی؛ اذان با الحان ایرانی

از جمله اذان‌های قابل توجهی که در این بین گفته شده است، می‌توان به اذان‌گویی استاد مسلم آواز ایرانی تاج اصفهانی اشاره ...
نمايش آدرس ايميل
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷    ساعت ۱۰:۱۶
هشتمین نشست هیات‌پژوهی برگزار می‌شود
هشتمین نشست هیات‌پژوهی برگزار می‌شود
بازخوانی تحلیلی کتاب «اصلاح ساختاری و غنی‌سازی محتوایی مراسم دینی» در قالب هشتمین «نشست هیأت‌پژوهی» برگزار خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32911
به همت جامعه ایمانی مشعر بازخوانی تحلیلی کتاب «اصلاح ساختاری و غنی‌سازی محتوایی مراسم دینی» در قالب هشتمین «نشست هیأت‌پژوهی» برگزار خواهد شد.
در این کتاب، کوشیده شده است تا با روشی علمی اثربخش‌ترین و توانمندترین شیوه برگزاری در مناسبت‌ها و هیئت‌های مذهبی و شناخت مؤلفه‌ها و شاخص‌های الگوی اثربخش معرفی شود. کتاب در شش بخش تبیین شده است. این اثر پس از بیان کلیاتی به مطالعه و بررسی جهت‌گیری‌های منابع دینی ازجمله قرآن کریم و نهج‌البلاغه در موضوع موردنظر می‌پردازد؛ سپس از توانمندسازی اجتماع‌محور هیأت‌های مذهبی در سطح فردی و سازمانی مباحثی بیان می‌کند؛ آنگاه توضیحی از روش‌شناسی تحقیق را ارائه می‌دهد؛ در پایان خلاصه‌ای از مصاحبه و همچنین مؤلفه‌ها و ابعاد توانمندسازی هیأت‌های مذهبی از نگاه صاحب‌نظران را ذکر می‌کند.
در این نشست به شیوه و روش این تحقیق، مبانی نظری آن و تبیین دقیق مدل توانمندی هیأت‌های مذهبی و نقد و بررسی مدل پرداخته خواهد شد.
این نشست ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۷ با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر علیرضا قبادی، مؤلف کتاب و پژوهشگر حوزه جامعه‌شناسی در قم، بلوار شهید عطاران، خیابان شهید مفتح غربی، انتهای کوچه۱۵، پلاک۵ برگزار می‌شود.
نشست‌های هیأت‌پژوهی به همت جامعه ایمانی مشعر و با هدف نگاهِ عمیق به پدیده هیأت و بررسی ابعاد مختلف آن، و همچنین در راستای ارج نهادن به تلاش‌های علمی اندیشمندان، طلاب و دانشجویان در حوزه‌های گوناگونِ مرتبط با هیأت برگزار می‌شود.
موضوع این نشست‌ها، «هیأت» با تمامی جوانب و ابعاد و زوایا است. مدیریت هیأت، ستایشگری، منبر، اقتصاد هیأت، فقه هیأت، تاریخ هیأت، هنر هیأت و رسانه هیأت بخشی از موضوعات کلانِ نشست‌های هیأت‌پژوهی است. قالب و روش برگزاری نشست‌ها نیز به ارائه و سخنرانی محدود نخواهد بود و گستره‌ای از رونمایی از کتاب، گفت‌گو و میزگرد تا بازخوانی تحلیل، تجربه‌پژوهی، تاریخ شفاهی، ایده‌پردازی، آینده‌پژوهی و... را در بر خواهد گرفت.