اگر کاری کنیم که غیرشیعه از ماطرد شود، خلاف خواسته اهل بیت(ع) است

ما وظیفه‌‌ای که شب‌های محرم و شب‌های ماه رمضان ‏انجام می‌‌دهیم، توان اینکه دنبال تک تک مردم برویم تا سال بعد ببینیم که ...

اطلاعیه مهم برای مداحان بیمه شده بنیاد دعبل

مداحان تحت بیمه بنیاد دعبل توجه کنند بیمه شده گرامی با ارسال عدد 1به شماره پیامک 30008561234560 از میزان بدهی ...

شرح امام موسی صدر بر خطبۀ حضرت زهرا(س)

حضرت فاطمه (س) این سؤال را مطرح می‌‏کند که‌ای مردم! چگونه نماز می‌‏خوانید، ولی از توطئه‏‌ها و ترفندها می‌‏هراسید؟ چگونه ...
نمايش آدرس ايميل
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶    ساعت ۰۹:۱۰
اخلاق، احکام و عقاید اسلامی را در هیئت ها ترویج کنید/ آهنگ ها و ریتم های موهن بکار نرود
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در جمع مداحان:
اخلاق، احکام و عقاید اسلامی را در هیئت ها ترویج کنید/ آهنگ ها و ریتم های موهن بکار نرود
آیت الله مکارم شیرازی: هیئت های مذهبی شامل سه بخش خطیب، مداح و گردانندگان می باشد که هر کدام تکمیل کننده دیگری بوده تا مراسمات عزاداری و جشن های مناسبتی به خوبی برگزار شود.
مرجع :
خبرگزاری حوزه
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 32058
حضرت آیت الله  مکارم شیرازی شامگاه دوشنبه در جمع هیئت های مذهبی و قشر بسیج مداحان استان قم اظهارداشتند: هیئت های مذهبی شامل سه بخش خطیب، مداح و گردانندگان می باشد که هر کدام تکمیل کننده دیگری بوده تا مراسمات عزاداری وجشن های مناسبتی به خوبی برگزار شود.

معظم له افزودند: آنچه امروز باید توسط این سه رکن هیئت های مذهبی مورد توجه و عنایت ویژه قرار بگیرد جذب حداکثری جوانان به تشکیلات مرتبط با امام حسین علیه الاسلام است.

ایشان ادامه دادند: برای جذب جوانان باید از هر ابزار و با بهترین لحن ها استفاده کرد، چرا که اگر نتوانیم در مراسم امام حسین (ع) جذب کنید دیگری آنان را جذب می کند.

این مرجع تقلید در ادامه با بیان حدیثی از امام صادق(ع) گفتند: حضرت می فرمایند «رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا» و بدون تردید خطبا و مداحان مصداق این حدیث حضرت می باشند، چرا که احیا کننده امر (ولایت ) ائمه اطهارعلیهاالسلام هستند.

حضرت آیت الله مکارم با اشاره به وظایف هیئت های مذهبی افزودند: زنده نگه داشتن امر ولایت ائمه معصومین (ع) با هر وسیله، هر بضاعت و امکاناتی، تربیت افراد، چرا که نباید نسبت به ترویج مسائل تربیت دینی در محافل و مجالس غفلت کرد، اینکه خطبا و مداحان در بیانات، اشعار خود به مسائل اخلاق اسلامی، احکام اسلامی و عقاید اسلامی توجه و تاکید داشته باشند آثار و برکات ارزشمندی خواهد داشت.

معظم له ادامه دادند: امروز نیز همانند گذشته تردیدی در نقش اثر بخش هیئت های مذهبی در خصوص مسائل اجتماعی، سیاسی در جامعه نداریم، چرا که همان کاری که هئیت های در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایفا کردند امروز در پشتیبانی از نظام، انقلاب و حفظ خون شهدا تجلی پیدا کرده است.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه مداح نیاز به آموزش دارد، تصریح کردند: چطور آموزش صوت دارید، باید آموزش محتوا و بیان هم داشته باشید، مداح و خطیبی که به صورت خودرو رشد پیدا کنند تاثیر چندانی بر جای نخواهند گذاشت.

این مرجع تقلید ادامه دادند: بهره گیری از تجربه پیشکسوتان، برپایی جلسات منظم و برنامه ریزی شده، آموزش مسائل مرتبط با احکام اسلامی، تربیت دینی، اعتقادات و منابع مورد نیاز یک مداح خوب مسائلی است که باید از سوی هئیت های مذهبی و دست اندرکاران این عرصه مورد توجه جدی قرار بگیرد.

ایشان با بیان اینکه خطیب و مداح نباید مستمع را خسته کنند، تاکید کردند: باید مراقب باشید که در مداحی ها و سخنرانی ها علاوه براینکه مخاطب شناس خوبی باشید باید زمان شناس و مجلس را طولانی نکنید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فتوای خود در خصوص مستقر کردن بلندگو در بیرون از مساجد و تکایا بیان داشتند: من بارها گفته ام و این فتوا را مجدد می گویم باز کردن صدای بلندگو از مساجد فقط در زمان پخش اذان جایز است و برای سایر مراسمات دینی چه عزاداری ها و چه جشن ها باید در خود مسجد پخش شود البته چند روز عاشورا و تاسوعا حسابش جدا است و لذا نباید تولید دردسر برای مردم کرد.

این مرجع تقلید  اظهارداشتند: پرهیز از سخنرانی ها و مداحی های تکراری، عدم غلوّ و تعبیراتی که موجب وهن معصومین و مجالس منصوب به ایشان می شود از جمله مسائلی است که باید هئیت های مذهبی نسبت به آن حساسیت جدی داشته باشند.

معظم له گفتند: عدم استفاده از آهنگ ها و ریتم های موهن که موجب وهن مجالس می شود، خوش قولی خطبا و مداحان، عدم اولویت مسائل مالی و اینکه مردم سخن و مطالب کسی را می پذیرند که خود عامل به عمل باشد نه اینکه سخن را فقط برای مردم بگوید، این مواردی است که باید مد نظر عوامل هیئت های مذهبی قرار بگیرد.


انتهای پیام/