مسئولان به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند/ باید نسبت به اقتصاد ملی تعصب داشته باشیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: ملت ایران توانسته اصول بنیادین و شعارهای اصلی انقلاب را با همان استحکام اول تا امروز حفظ ...

تحقق گفتمان‌سازی با ترسیم خط فکری برای جامعه مداحان/ وضعیت مداحی دچار دگردیسی و استحاله شده

روشن روان: بزرگترین چالشی که جامعه مداحی با آن مواجه است، این است که وضعیت مداحی در کشور دچار دگردیسی و استحاله شده و ...

تقویت روضه های خانگی را ادامه خواهیم داد/ هیئت مدیره و اعضای هیئت امنای خانه مداحان قوق دریافت نمی‌کنند

طبیعت فعالیتها روبه رو شدن با چالش‌هاست. با توجه به اینکه دو سال است که مدیر عامل خانه مداحان هستم، با چالش‌های متعددی ...
نمايش آدرس ايميل
شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵    ساعت ۰۹:۲۹
مداح باید به علم مداحی دست یابد و به هنر آن نیز مسلط باشد
نماینده بنیاد دعبل خزاعی در استان مازندران؛
مداح باید به علم مداحی دست یابد و به هنر آن نیز مسلط باشد
محمد محسن‌زاده: اگر هیأت و مداح آن‌گونه که سیره ذوات مقدس حضرات معصومان بود آن سیره را دنبال کرده و درصدد باشند حقیقت زندگی آن حضرات را در جامعه تزریق کنند که در این صورت می‌توان با اطمینان گفت کشور ما مدینه فاضله‌ای در دنیا خواهد شد و دنیا را برای استقبال از سیره معصومان به‌سوی خود جذب خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : 30953
محمد محسن‌زاده نماینده بنیاد دعبل خزاعی در استان مازندران گفت: هیأت در گذشته مکان کسب معارف دینی بود و اعضا احکام دین را فرا می‌گرفتند و نحوه مداحی به‌گونه‌ای بود که ابتدا مداح چند بیت شعر پند و اندرز می‌خواند سپس به‌مناسبت ایام به مدح و منقبت خوانی می‌پرداخت و سرانجام گریزی می‌زد و برای نمک مجلس دقایقی روضه می‌خواند آن‌گاه نوحه‌خوانی می‌شد.

وی با بیان اینکه نوحه‌خوانی برخلاف نوحه‌های امروز سنگین، وزین و دارای پیام بود، اضافه کرد: مداحان در گذشته اشعار و مطالب‌شان را با یک روحانی بررسی می‌کردند که اشتباهی رخ ندهد.

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران اضافه کرد: بررسی اشعار و مطالب مداحان توسط روحانی موجب بالا رفتن اطلاعات مذهبی شده و همچنین مداحان نیز با توجه به نبود امکانات رسانه‌ای که امروز به وفور وجود دارد با مراجعه به علما و ادبا نیز نیازمندی‌های خود را تأمین کرده و اشکالات کار خود را مرتفع می‌کردند.

محسن‎زاده با اشاره به اینکه در گذشته مداح برای تهیه شعر مورد نیاز خود به شعرای شهر و شهرهای استان مراجعه و در واقع شعر را گدایی می‌کرد، افزود: برخلاف امروز که به وفور در هر شهری شاعر آئینی وجود دارد و هم کتب اشعار در دسترس مداح قرار دارد؛ با این تفاوت که در گذشته آن‌گونه که امروز هیأت‌ها و مداحان از جهت سیاسی مورد توجه طیف‌های مثبت و منفی در داخل و خارج هستند نبودند.

وی با تأکید بر اینکه امروز هیأت و مداح می‌تواند در جهت مثبت و منفی بر روی جامعه به‌ویژه نسل جوان اثرگذار باشد، خاطرنشان کرد: اگر هیأت و مداح آن‌گونه که سیره ذوات مقدس حضرات معصومان بود آن سیره را دنبال کرده و درصدد باشند حقیقت زندگی آن حضرات را در جامعه تزریق کنند که در این صورت می‌توان با اطمینان گفت کشور ما مدینه فاضله‌ای در دنیا خواهد شد و دنیا را برای استقبال از سیره معصومان به‌سوی خود جذب خواهد کرد.

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران بیان کرد: مداح باید حداقل آشنایی از تاریخ زندگی ممدوحان خود کسب کرده تا در انتقال معارف کم نیاورد.

محسن‌زاده با اعلام اینکه مداحی علاوه بر آنکه علم بوده، یک هنر ارزنده و اثرگذار است، یادآور شد: مداح نیز باید به علم مداحی دست یافته و هم به هنر مداحی مسلط باشد.

وی ادامه داد: هیأت و مداحی در واقع برای آن است تا ما بتوانیم با ایجاد جذبه‌های مثبت مردم شیفته و عاشق اهل بیت (ع) را آن‌گونه که باید با اهل بیت آشنا کرده، نه آنکه از این ظرفیت در پی تبلیغ هیأت خود و مداح خود باشند.

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران با بیان اینکه حق نداریم مردم را نردبان ترقی خود قرار دهیم، اظهار کرد: برعکس باید با ایثار، فداکاری و حسن خلق حلقه اتصال مردم را به اهل بیت نزدیک‌تر کنیم.

محسن‌زاده در پایان با اشاره به اینکه باید بدانیم دشمنان ایران اسلامی دارند کارهای ما را رصد کرده و به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برای انحراف ما نقشه می‌کشند، گفت: در چنین شرایطی باید بیدار بود و کاری کرد تا نقشه‌های شوم دشمنان نقش بر آب شود که در نهایت به تفکر و تعمق نیاز دارد و برای اینکه بتوانیم مؤثر باشیم باید ظرفیت ایمانی خود را بالا ببریم.


انتهای پیام/