باید در اصل تبلیغ و ماهیت آن تجدید نظر کرد/ ذائقۀ مخاطب مذهبی پس از انقلاب، تنوع بیشتری یافته است

صداوسیما گمان می‌کند که باید مردم را هدایت کند؛ اما یک رسانه وظیفه‌ای بیش از بازتاب واقعیت‌ها ندارد...

سیاسی حرف می‌زنم، پس هستم/ حزب سیاسی و مذهبی مداحان

در سال‌های اخیر، ورود بسیاری از مبلغان مذهبی و مداحان به عرصه سیاست و موضعگیری آنها درباره مهمترین مسائل روز سیاسی ـ از ...

به مناسبت سالروز درگذشت استاد رحیم موذن‌زاده اردبیلی؛ اذان با الحان ایرانی

از جمله اذان‌های قابل توجهی که در این بین گفته شده است، می‌توان به اذان‌گویی استاد مسلم آواز ایرانی تاج اصفهانی اشاره ...
آرشيو گفتگو
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
نسخه علاج گرفتاری‎های مادی و معنوی/ اهل بیت(ع) را تنها برای حاجت نخواهیم
۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
ما اهل بیت(ع)، را نباید تنها برای طلب حاجت بخواهیم و بخوانیم؛ دلیل این موضوع هم به حاکمیت و روحانیت باز می‎گردد.
چرا مردم از حضرت زهرا(س) حمایت نکردند؟/ علت پنهان بودن مزار حضرت
۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۹
حضرت زهرا (س) از همان سنین طفولیت اداره کار پیغمبر(ص) را به عهده داشتند. منظور از اداره، اداره ی کارهای خانه نیست. مردم وقتی به دیدار پیامبر می آمدند، تمام مسائل اسلام را در حضرت زهرا(س) می دیدند.
دروغ، دروغ است/ دروغ «مصلحت آمیز» نداریم/ مسولان دروغ گو فاسق هستند
۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴
اگر فردی در حادثه ای مهم، برای حفظ جان خلاف واقع بگوید و بخواهد مانع یک مفسده و خطر بزرگ شود، دروغ نگفته است، اما اینکه ما مدام خلاف واقع بگوییم، دروغ است.
یکی ازآفت‎های مداحی سبک‎های برگرفته از ترانه‎هاست/ مجالس از محتوا افتاده‌اند
۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۶
حاج یدالله بهتاش: مداحی احکام دارد و احکام مداحی را همه باید یاد بگیریم، نوع سینه زنی، نوع دست زدن در مجالس شادی، در مساجد و حسینه‎ها، برهنه شدن در هنگام سینه زنی همه این موارد احکام دارد و احکام آن را هم برای ما گفته‎اند.
پشت پرده تخریب حرمین عسکریین(ع)/خطرِ بی‌دردی امت اسلام کمتر از تکفیر نیست
۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
جدا از عقاید وهابیان درباره مراقد اولیای الهی به لحاظ سیاسی، هدف اصلی رژیم صهیونیستی و سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا وآمریکا، برافروختن جنگ میان پیروان مذهب امامیه و اهل سنت و ایجاد وضعیت خطرناک جامعه دوقطبی بر اساس تضاد مذهبی است.
گاهی معروف شدن مداح به قیمت‌ کدر شدن است/ بواسطه امام حسین(ع) هم پول گرفتیم هم عزت
۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
احد قدمی: یک مداح معتقد است که ستایشگران اهل‌بیت(ع) به واسطه امام حسین(ع) در نزد مردم از عزت و احترام برخوردار شده و بخاطر فعالیت خود در این راستا پول و دستمزد نیز دریافت می‌کنند پس باید دین خود را به نحو مطلوب‌تری به آقا ادا کنند.
شرط بهره مندی از رحمت خاصه حضرت فاطمه زهرا (س) چیست؟
۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۹
این نکته مهمی است که اگر ما می خواهیم از مکتب حضرت فاطمه (س) بهره مند شویم، ظرفیت های وجودی و شخصی و اجتماعی مان را بالا ببریم تا انوار و معارف حضرت صدیقه طاهره (س) بر ما بیشتر بخورد.
قانع نبودن در امور اقتصادی آفت مداحان و روحانیون است
۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۱
حجت الاسلام ریاحی: یکی از آفت ها برای جامعه مداحان و روحانیت این است که این دو قشر در مباحث اقتصادی اهل قناعت نباشند و بیش از حد معمول در رفاه باشند.
علل تنزل شعرآیینی؛ کوتاهی شاعر و مداح و انفعال مخاطب
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۹
رضا اسماعیلی: در شعر آئینی، هم شاعر و هم مداح تعلل و کوتاهی می‌کنند و مخاطب هم اغلب منفعل است و همین امر سبب می‌شود شعرهای نازل از بسامد بالایی برخوردار باشد.
کسانیکه قرآن را بر خودشان تطبیق می‏‌دهند/ دین اکثر جامعه تقلیدی است
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۹
کسانی که دوره انسانیت را نگذرانده‎اند و از عقلشان درست استفاده نمی‎کنند، اگر قرآن هم به آنها بدهیم به جای اینکه خودشان را بر قرآن تطبیق دهند قرآن را بر خودشان تطبیق می‏‌دهند!
هیئت محل مریدبازی نیست/ حضرت صدیقه طاهره(س) با همه اولیاء الهی متفاوت است
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۹
دکترحشمت الله قنبری: هیئت شعبه و زاویه و خیمه ای از نهضت سیدالشهدا و محراب امیرالمومنین(ع) است. چون شما اگر هویت و موجودیت هیئت را از خیمه حسین بن علی(ع) جدا کردید تبدیل به بازار کاسبی می شود. دیگر هیئت سیدالشهداء(ع) نیست و اثر بخشی هم پیدا نمی کند.
با «سین سین کردن» کسی مداح نمی شود/ استاد باید به شاگرد سخت گیری کند
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۷
استاد سازگار: عزاداری باید با آنچه که تاریخ و اهل بیت گفتند و آنچه اتفاق افتاده مطابقت داشته باشد، من مداح نباید اشتباه به مردم بگویم. از طرفی امروز روزی است که ما باید هم عزاداری را حفظ کنیم و هم وحدت را. امروز شیعه باید هم تشیع و هم وحدت را حفظ کند و این استادی می خواهد.
مداحانی که حق‌الناس به گردنشان است/ شعرآیینی به اندازه زندگی ما اهمیت دارد
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
قاسم صرافان، شاعر جوان اهل بیت(ع) معتقد است شعر به اندازه زندگی اهمیت دارد، چراکه نگاه شاعرانه می‎تواند اصول دین ما را تبیین کند و لازمه شعر و اثر دینی و قرآنی حساسیت و بی‌بدیل بودن آن است.
هویت سازی شیعه یکی از مهم‌ترین کارکردهای مجالس عزاداری در ایران بوده است
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۴
آیین عزاداری عاشورا تا به امروز، مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است. این آیین‌ها در هر مقطعی یک تعریف و یک نمود و شکل داشته است و هرکدام در یک بستر اجتماعی و یک زمینه و نیازهایی شکل گرفته و بعدها تغییر کرده است و به سبب آن، کارکردهای خود را نیز داشته است.
جزئیاتی خواندنی از نذر در حرم مطهر امام علی بن موسی الرضا(ع)
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴
برخی از روستاییان شترها، گاو و یا گوسفندشان را از زمانی که به دنیا می‌آید، نذر حضرت می‌کنند و زمانی که بزرگ شد آن را آذین می‌بندند و همه اعضای خانواده با شوق آن را تحویل آستان قدس رضوی می‌دهند و فرزندان آن‌ها با اشک و نگاه‌هایی که هزاران معنی در آن نهفته است، گوسفند خود را ترک می‌نمایند.
طیف آقای شیرازی‌ می‌آیند مداح‌مان را با پول می‌خرند/ مداح معروف دعوت نکنید
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
عبدالرضا هلالی: اصلاً آدمهای معروف را دعوت نکنید من همین الان صد نفرآدم خوش صدا برای شما می‌آورم که وقتی می‌خواند قلب من به درد می‌آید. اما اسم ندارد. دنبال اسم نباشید، اگر اینکار را بکنید به دستگاه امام حسین(ع) خیانت می‌کنید.
فضیلت‌هایی فراموش شده در جامعه مداحی/ این نان برکت دیگری دارد
۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
محمدعلی بهتویی ضمن بیان اینکه یک مداح باید قول، غزل، علم و عمل را با هم داشته باشد تا کلامش ‌نافذ شود، از آسیب‌های جامعه مداحی سخن گفت و افزود: ما مداحان منویات، دستورات و فرامین آقا را گوش نمی‌دهیم و عمل نمی‌کنیم که آنها فضیلت‌های فراموش شده‌ جامعه مداحی هستند.
مجلس ‌روضه سیاست‌زده نشود/ نباید مستمع‌ را در مرحله شور نگه‌داریم
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۳
حاج علی قربانی: مهم‌ترین بحث در هیئت‌ها این است که کمتر بحث معرفتی می‌شود و هیئتی‌ها از این معارف بهره‌مند نمی‌شوند این آفت مداحی است که ما مستمع را در مرحلۀ سینه‌زنی و شور نگه‌داریم.
دوری از قرآن و مسجد چالش اصلی هیئات/ راز ‌روضه‌های گره‌گشا
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۷
محمدحسین پویانفر مداحی است که فعالیتش را با قرائت ‌در مساجد شروع کرد و ‌معتقد است همه مشکلاتی که در جامعه وجود دارد بخاطر این ا ست که اهل بیت(ع) از خانه‎های ما دور شده‌اند و بزرگترین ضربه‌ای که درحال حاضر به اجتماع می‌خورد خاموش شدن چراغ‌های مساجد و گفتمانی است که ما از قرآن کریم بدست می‌آوریم.
مناسبتی سرودن و سطحی‌نگری؛ بزرگ‌ترین آفت ادبیات آئینی/ بر مسند پیام‌رسانی شعر تکیه زنیم
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۱
رضا اسماعیلی گفت: امروز یکی از بزرگ‌ترین آفاتی که در جان ادبیات دینی و آئینی ما رخنه کرده آفت «مناسبتی سرودن و سطحی‌نگری» است. بخش اعظم شعر آیینی روزگار ما به «فقر اندیشه» مبتلا است، لهجه‌ای صرفاً احساسی و توصیفی دارد.