از خوانندگی در زمان شاه تا مناجات خوانی در حرم امام رضا(ع)

محسن حسن زاده: صدا و توجهات قلبی مداحان، حال و هوا و روح دیگری دارد؛ اگر مناجات‌خوان با شعر مناجات ارتباط برقرار کند یقیناً ...

هیئتی که بچه‌مدرسه‌ای‌ها با پول توجیبی راه انداختند/ شب دیدنی «بیت‌الحسن» در نیمه رمضان

سال ۱۳۳۴ بود که هیئت راه افتاد، اما چون ما جوان بودیم و پول و امکانات نداشتیم، هی باید بابت هر کاری از بزرگ‌ترها اجازه ...

هیات‌های ما می‌توانند گره از کار مردم باز می‌کنند

ادب در آدمى مانند درختى است که ریشۀ آن عقل و خرد است. یعنی اگر دارای عقل و خرد باشی با ادب هم هستی از ثمره آن می‌توان ...
آرشيو گفتگو
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
جلالی بودم، خمینی شدم/  ماجرای ساخت مسجد مقابل معبد زرتشتی‌ها
۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
بعد از تبعید امام(ره) به ترکیه، به نظرم آمد که چون از طرف ایشان به تهران آمدم، وظیفه پیگیری اهداف امام را دارم. با خودم فکر کردم که چه کاری می‌توانم انجام دهم، اولین فکری که به ذهنم رسید این بود که عنوان خمینی را به جلالی اضافه کنم و بشوم جلالی خمینی.
حجت الاسلام مومنی: حوصله دردسر ندارم/ اظهار نظر ما هیچ تأثیری ندارد
۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
الان در تهران به عنوان یک مشکل جدی؛ مشکلی به نام منبر رفتن مکلا نداریم، آن‌ها آدم‌های خوبی هستند که منبر می‌روند، مطالب خوبی منتقل می‌کنند، ولی اصل این است که یک جلسه باید عالم محور باشد، اصل آن است که یک معمم منبری جلسه باشد، منتها این‌ها را خواهش می‌کنم که در تضاد با همدیگر قرار ندهید.
تفرقه اره‌ای است برای تکه تکه کردن جهان اسلام
۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰
حجت الاسلام دانشمند با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان به منظور فروپاشی کشورهای اسلامی گفت: در حقیقت آزاد شدن حلب میوه درخت وحدت است؛ علما می‌خواهند با وحدت شمشیری بسازند برای نابودی صهیونیسم.
در شناخت ابعاد زندگی پیامبر(ص) کار جدی انجام ندادیم/ اظهار به دینداری بدون عمل به آن باعث بی اعتمادی در جامعه می شود
۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۱
سنگری، عمل نکردن به دین را در عین داشتن ژست دینداری باعث بی اعتمادی جامعه دانست و گفت: گاهی گریز نسل امروز از عبادات ریشه در همین مسایل دارد، می گویند اگر نماز خوان ها این افراد هستند پس من نماز نمی خوانم و اگر کسی که نماز می خواند این رفتارها را دارد نکند نماز آدم ها را اینگونه می کند.
سهل اندیشی و خام اندیشی نسبت به وجه اجتماعی دین!
۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
جایگاه پاسخگویی حوزه از این جهت فرصت است که باعث تحرک، احساس مسئولیت و پویایی حوزه می شود. به هر حال اکنون چشم اذهان جامعه به حوزه و روحانیت است و روحانیت و حوزه را نسبت به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مسئول می‏دانند.
حاج سلیم تکرار نمی‌شود/ در سبک سازی اعجوبه بود
۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۳
به نظر من در تاریخ مداحی این اتفاق بی نظیر است که مردم تا این اندازه با صدای یک مداح مانوس و عجین شوند. در خانواده ما هم این رسم زیبا وجود داشت و من از همان دوران کودکی با صدای ایشان مانوس شدم
مرا با نواي « زينب- زينب»  تشييع كنيد
۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
آثار يك مداح مانند فرزندان وي هستند. سخت است كه بگوييد كدام يك را بيشتر دوست داريد. ولي از بين كارهايم، خودم كارهاي، مدح علي، قتلگاه امام حسين، اكبرباخ، گلفروش، حضرت ابوالفضل و زينب زينب را بيشتر از بقيه دوست دارم.
امام رضا (ع) شهید راه توسعه علم شدند / رأفت امام رضا(ع) بی مانند است و هرگز تمام نمی‌شود
۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲
استاد فاطمی نیا: حضرت با هر طایفه ای با زبان و منطق خودشان سخن می‌گفتند و وقتی دسته‌ای محکوم و دلیلشان باطل می‌شد، از عقیده و پندار خویش دست کشیده و بر گفتار حضرت می‌گرویدند و مأمون بیش از پیش واقف می‌شد مسندی که بر آن تکیه زده حق او نیست.
سیاست را با روضه‌خوانی قاطی نکنیم / مداحان تنور انتخابات را گرم نگه دارند
۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
حاج محسن طاهری: اینکه سیاست را با خواندن روضه قاطی می کنیم، وسط اوج روضه و مصیبت یک حرف سیاسی می زنیم، به نظرم این کار نیاز نیست. مداحان باید تنور انتخابات را گرم نگه دارند یعنی مردم را به اصل حضور در انتخابات تشویق کنند اما تعیین مصداق یا رد مصداق توسط آنها اشتباه است.
مداح کم مطالعه نمی تواند ناقل پیام سیدالشهداء(ع) باشد/سبک جدید ابداع کردم
۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۴
سیدمحمد عاملی: خیلی دلم می خواست سبکی را ابداع کنم که هم حرمت عزادار ی اباعبدالله حفظ شود وهم نسل جدید و جوان علاقه مند و با شوق و ذوق در مراسم عزاداری شرکت کنند، بنابراین با عنایت حضرت زهرا این سبک جدید را که عبارت است از آهنگ های مطلوب و دلنشین با شعرهای دلسوز در رثای حضرت سیدالشهداء آمیخته کردم که ...
می‌خواهم مداح بمانم/ همه اقشار را پای سفره امام حسین(ع) می‌نشانیم
۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۶
دست‌اندرکاران نماهنگ «رفیقم حسین» چند هفته پس از پخش این اثر به خوانندگی حامد زمانی و عبدالرضا هلالی به بیان انگیزه های خود برای ساخت نماهنگ و نقد و نظرهای مطرح شده درباره آن پرداختند.
فاصله مداح و منبری در حال اصلاح است/ اولویت سخنرانی در هیأت باید با روحانیون باشد
۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷
«محمدحسین رجبی دوانی و احمد چینی» تأکید کردند اغلب مداحان جدید برخلاف مداحان سنتی در مکتب علما تربیت نمی‌شوند و این موضوع آسیب‌هایی به همراه دارد. البته فاصله‌ای که سال‌های اخیر میان مداحان و علما افتاده بود، در حال اصلاح است.
مداحی حرفه پرخطری است/ بیشتر در محضر علما بوده ام تا مداحان
۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
مداحی که وارد سیاست نشود، اصلا مداح نیست. ما مداح کسانی هستیم که به نهایت وارد سیاست شدند و حتی جانشان را در این راه فدا کردند. چرا همه امامان ما شهید شدند؟ دلیلش این است که سیاسی بودند و در مقابل حکومت های ظالم و طاغوت ایستادگی کردند.
امام حسین(ع) نه اهل سکوت بود نه اهل جنگ
۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱
آیت الله محمد عندلیب همدانی ضمن رد نگاه سلیقه‌ای به آیین‌های عزاداری بر این نکته تاکید داشت که آنچه در این میان مهم است پرهیز از افراط و تفریط و انجام کارهایی است که با فتوای فقها سازگاری نداشته باشد.
گریه ما سیاسی و ویران کننده کاخ ظلم است
۱۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۹
یکی از مداحان اهل بیت‌(ع) با اشاره به اینکه امام حسین یعنی سیاست اسلامی امام حسین یعنی اینکه رگ گردنت برود زیر بار ظلم نروی، گفت: گریه ما سیاسی است اشک ما باید کاخ ظلم را ویران کند.
آبروی مجلس در گرو مداح خوشخوان و مسلط است/ هیچ وقت برای خودنمایی نخوانده‌ام
۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۲
حاج حمید منتظر: حُسن آگاهی از دستگاه‌های موسیقی، این است که خواننده می‌داند در مولودی از چه دستگاهی استفاده کند که نشاط بیش‌تری داشته باشد یا در حُزن چه دستگاهی استفاده کند که سوز بیش‌تری به صدایش ببخشد. متأسفانه بعضی از مداحان، از ارزش این موضوع بی‌اطلاعند و تصور می‌کنند که هرکس از دستگاه‌های موسیقی ...
زیارت، بهترین راه برای مصون سازی جوامع است
۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
امروز یکی از راه‎های ارتباطی کشورها با یکدیگر دیپلماسی سیاسی است اما فراتر از این نوع ارتباط، دیپلماسی زیارت است. بنا بر گفته برخی کارشناسان، دیپلماسی زیارت به نسبت دیپلماسی سیاسی که دولتی، سطحی و سست است؛ مردمی، عمیق، مستحکم و ریشه‎دار است.
شایسته نیست کسی با اهل بیت(ع) کسب درآمد کند/ تأثیرگذارترین قالب مداحی مرثیه است
۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۵
سیدمهدی میرداماد درباره دریافت های میلیونی مداحان گفت: من اساتیدم را خوب می‏‌شناسم و مدتی با آن‏ها زندگی کرده‏‌ام، نخست از آن‏ها رفع تهمت می‏‌کنم چون خوب می‌شناسمشان و از روند کارشان آگاه هستم. هیچ یک از آنان شغلشان و منبع درآمدشان مداحی نیست.
شعر آیینی ترکیبی است از سه عنصر عاطفه، حماسه و منطق
۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۹
شعر ما فقط نباید مانند یک گاز اشک‌آور باشد و مستمع را به اشک ریختن وادار کند، بلکه باید علاوه بر عاطفه و ابعاد حماسی، تفکر و اندیشه‌ی والای اهل‌بیت را نیز در خود جای داده باشد. برای همین شعر آیینی شعری ترکیبی است از سه عنصر عاطفه، حماسه و منطق.
هیئات باید به مساجد برگردند/ شعرمداح باید مستمع را بعد از هیئت هم به فکر وادارد
۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
حنیف طاهری: این خیلی بد است که هیئت و مسجد از هم فاصله بگیرند. امروز خیلی از مساجد ما از فرط نیامدن جوان‌ها، پر از صندلی و به قول یکی از آقایان منبری، تبدیل به خانه سالمندان شده! ستاد مساجد باید حرف هیئات را هم بشنود تا بچه هیئتی‌ها بیشتر جذب مسجد بشوند.