از خوانندگی در زمان شاه تا مناجات خوانی در حرم امام رضا(ع)

محسن حسن زاده: صدا و توجهات قلبی مداحان، حال و هوا و روح دیگری دارد؛ اگر مناجات‌خوان با شعر مناجات ارتباط برقرار کند یقیناً ...

هیئتی که بچه‌مدرسه‌ای‌ها با پول توجیبی راه انداختند/ شب دیدنی «بیت‌الحسن» در نیمه رمضان

سال ۱۳۳۴ بود که هیئت راه افتاد، اما چون ما جوان بودیم و پول و امکانات نداشتیم، هی باید بابت هر کاری از بزرگ‌ترها اجازه ...

هیات‌های ما می‌توانند گره از کار مردم باز می‌کنند

ادب در آدمى مانند درختى است که ریشۀ آن عقل و خرد است. یعنی اگر دارای عقل و خرد باشی با ادب هم هستی از ثمره آن می‌توان ...
آرشيو مقاله
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
صدور فرمان دستگیری امام حسین(ع)/ «شیعیان ما، ما را رها کرده‌اند»
۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
کاروان حسینی در ۲۳ ذی‌حجه به منزل‌گاه زباله رسید. ابن‌زیاد دستور داد تا اباعبدالله(ع) را دستگیر کنند و ایشان در سخنانی اعلام کردند که شیعیان تنهایشان گذاشته‌اند.
رجعت چیست و چه کسانی را شامل می شود؟
۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۴
رجعت از جمله معتقدات شیعه امامیه است، و به معنای بازگشت به سوی دنیا، پس از مرگ و پیش از آخرت می باشد که با اندک فاصله بعد از ظهور ولی عصر(عج) و پیش از شهادت آن حضرت و بر پا شدن قیامت واقع خواهد شد.
چرا نام ائمه معصومین(ع) به طور صریح در قرآن نیامده است؟
۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۰
هرچند نام ائمه اطهار (ع) در قرآن به طور صریح نیامده است، لکن در کلام پیامبر اسلام (ص) به طور صریح نام ائمه معصومین(ع) و مخصوصاً على بن ابى طالب(ع) ذکر شده است.
آوانگارديسم  عاشورايي
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳
بیشتر هنرمندان، ادبی‌نویسان و پژوهشگران عرصۀ عاشورا با توجه به پشتوانۀ کتب و رساله‌های سال‌های گذشته بر این باورند که باید با رویکردی نو و تازه به واقعۀ دشت کربلا بپردازند
چرا پيامبر (ص) فدك را به حضرت زهرا(س) بخشید؟
۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
فدك از بيت المال نبود كه متعلق به همه مسلمانان باشد، بلكه از اموالی بود كه اختصاص به پيامبر اسلام(ص) داشت، كه هر جا صلاح می دانست، به مصرف می رساند.
چگونه اختلافات مذهبی را مدیریت کنیم؟
۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹
برای حل و فصل درگیری هایمان، میزان و شاخص هایی اسلامی داریم. و برای مدیریت اختلافاتمان نیز مکانیزم و ساز و کارهای اسلامی داریم. که اگر از آن شاخص هاو مکانیزم ها استفاده کنیم، اختلافاتمان حل می شود.
امام باقر(ع) بنیانگذار دانشگاه اهل البیت هستند
۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۸
محققان بر این عقیده ‌اند که امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در حقیقت بنیانگذار دانشگاه اهل البیت هستند که حدود شش هزار رساله علمی از فارغ التحصیلان آن به ثبت رسیده است.
نسوختن هنر نیست، ساختن با انبیا هنر است!
۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷
آیت الله جوادی آملی گفت: عبادت نباید برای ترس از جهنم باشد چرا که جهنم نرفتن مهم نیست. بسیاری افراد مانند کودکان و مجانین هستند که در قیامت جهنم نمی‌روند. پس نسوختن هنر نیست، ساختن با انبیا هنر است!
فضیلت و اعمال عید قربان
۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
خداوند متعال اصل قربانی کردن را از شعائر الله دانسته و آن را نشانه ی بزرگداشت و سپاس گزاری مؤمنان بر نعمت هدایت معرفی کرده و قربانی کننده را در گروه و خیل محسنین و نیکوکاران داخل کرده است.
عید قربان؛ روز قربانی کردن وجود نفسانی
۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۸
عید قربان عید رهایی از تعلقات دنیوی و هر آنچه غیرخدایی است محسوب می شود. در این روز حج گزار، اسماعیل وجود را قربانی می کند تا سبکبال شود و با ره توشه ای عظیم به سفر آخرت عزیمت کند.
اعمال شب و روز عرفه
۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۵
نهم ذی الحجه از روز‎هاي متبرك و شب مناجات با قاضى الحاجات است و توبه در آن شب مقبول و دعا در آن مستجاب است. عبادت در اين شب، اجر صد و هفتاد سال عبادت را دارد.
درباره زندگی و شهادت حضرت امام جواد(ع)
۲۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۰
اگر مى‏ خوانیم که تعداد راویان و اصحاب حضرت جواد(ع) قریب صد و ده نفر بوده ‏اند و جمعا ۲۵۰ حدیث از آن حضرت نقل شده، نباید تعجب کنیم، زیرا از یک سو، آن حضرت شدیدا تحت مراقبت و کنترل سیاسى بود و از طرف دیگر، زود به شهادت رسید و به اتفاق نظر دانشمندان بیش از بیست و پنج‏ سال عمر نکرد!
«دحو الارض» روزی که زمین از کعبه دامن گسترانید
۱۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۵
به فرموده امیرالمؤمنین(ع) نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست وپنجم ذی القعده بود و برای آن اعمالی چون «روزه»، «نماز» و «شب‌زنده‌داری» توصیه شده است.
بجا سخن گفتن از آداب حکيم شدن است
۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
يكی از آداب حكيم شدن همين خاموش بودن، بجا سخن گفتن،كم سخن گفتن و مانند آن است. به ما گفته اند كم حرف بزن و وقتی هم كه می خواهی حرف بزنی هم خوب حرف بزن و هم حرفِ خوب بزن.
چرا ما امام زمان(ع) را نمی بینیم؟
۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸
چشم آلوده به گناه شایستگی رویت امام زمان را ندارد، دعا کردن و توسل پیدا کردن در صورتی اثر پیدا می کند که مانعی در مقابلش نباشد، بنابراین اگر کسی بخواهد امام را زیارت کند باید شایستگی های لازم را پیدا کند.
حج گزاران و چگونگی دستیابی به پاداش حقیقی
۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۴
حضرت رسول(ص) به ثروتمندی که موفق به حضور در مراسم حج نشده بود فرمود به کوه ابوقبیس بنگر اگر به اندازه این کوه طلای سرخ داشته باشی و آن را در راه خدا انفاق کنی هرگز به پاداش حج‏ گزاران دست نخواهی یافت.
خصائص و مناقب علی ابن موسی الرضا(ع)
۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۰
پس از تحمیل ولایتعهدی توسط مامون به امام رضا(ع) تریبون عظیم خلافت در اختیار امام قرار گرفت و قراین حاکی از آن است که وضع جدید امام موجب دل‌گرمی و فعالیت چشمگیر شیعیان شد.
اهل سنت چه دیدگاهی نسبت به امام رضا(ع) دارند؟
۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۸
امام رضا(ع) ولی نعمت همه ماست. هم امام رضا(ع) خیلی کریم تر و بزرگوارتر از آن است که غیرشیعیان را پناه ندهد و دوست نداشته باشد و هم اهل سنت، کسانی هستند که قدر این بزرگوار را می دانند.
چگونه عمران صابی پس از شکست در مناظره با امام رضا(ع) مسلمان شد
۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۰
يكی از مناظرات امام رضا(ع) در مرو با عمران صابی بود. در اين مناظره بارها عمران‌ صابی سكوت كرد و نتوانست پاسخ امام را بدهد. سرانجام اين مناظره به اسلام عمران صابی منجر شد.
مهمترین ویژگی امام رضا(ع) این است که صریحترین فریادگر ولایت بودند
۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۵
، صوت و متن پیش رو یکی از سخنرانیهای حجت الاسلام علیرضا پناهیان به مناسب میلاد امام رضا(ع) است که در ادامه می آید.