اگر کاری کنیم که غیرشیعه از ماطرد شود، خلاف خواسته اهل بیت(ع) است

ما وظیفه‌‌ای که شب‌های محرم و شب‌های ماه رمضان ‏انجام می‌‌دهیم، توان اینکه دنبال تک تک مردم برویم تا سال بعد ببینیم که ...

اطلاعیه مهم برای مداحان بیمه شده بنیاد دعبل

مداحان تحت بیمه بنیاد دعبل توجه کنند بیمه شده گرامی با ارسال عدد 1به شماره پیامک 30008561234560 از میزان بدهی ...

شرح امام موسی صدر بر خطبۀ حضرت زهرا(س)

حضرت فاطمه (س) این سؤال را مطرح می‌‏کند که‌ای مردم! چگونه نماز می‌‏خوانید، ولی از توطئه‏‌ها و ترفندها می‌‏هراسید؟ چگونه ...
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
تاملی در شيوه های اقناعی زينب(س) بزرگ مبلّغ قیام عاشورا
۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
ارزش و عظمت زينب كبری، به خاطر موضع و حركت عظيم انسانی و اسلامی او در پيام رسانی مظلوميت حسين براساس تكليف الهی بودو پس از شهادت حسين بن علی كه دنيا ظلمانی شد، در دل و جان و آفاق عالم درخشيد .
خواری و خفت ابن زیاد برابر پاسخ‌های کوبنده بانو زینب(س)
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۳
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که کاروان امام حسین (ع) را نزد ابن زیاد می برند و او با پاسخ های حضرت زینب(س) در ظلمی که به ایشان شد مواجه می شود.
روضه، مانع تکرار حادثه کربلاست/نگاهمان به روضه را عوض کنیم
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶
در روضه دائماً ما جزئیات دست‌وپا زدن یک رهبر و مسئول جامعه را در خون خویش می‌بینیم تا بدانیم آخر تشکیلاتی نبودن چه چیز می‌شود.یعنی مواظب باش حواست جمع باشد، دور نیست این قصه نزدیک است.
پیام سیاسی عاشورا؛ تاکید بر حق و وظیفه کنشگری سیاسی
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
امام حسین(ع) شاهد رویدادهای سیاسی بسیاری بوده است، اما حضور مبارک حضرت در عرصه سیاسی کنشگرانه بود. پیامی که می‌توان آن را به بهترین صورت در عاشورا شنید تاکید بر حق و وظیفه کنشگری سیاسی است.
وامحمدا! این سر حسین توست که بر نی از این سو به آن سو می‌برند
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۱
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که کاروان امام حسین (ع) دست بسته و در زنجیر توسط سپاهیان دشمن به کوفه می رسد و حضرت زینب (س) بر کوفیان شکوه می کند که خاندان پیامبر را کشتند.
مردی که تا روز آخر عمر برای مداحان غصه خورد
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
این اولین محرمی است که این، پیشکسوت شعر آیینی و استاد و مرشد مداحی معاصر در میان ما نیست.
زینب(س) دست بر پیکر برادر برد که خدایا این قربانی را از ما بپذیر
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۰
در روزشمار وقایع حسینی به زمانی می رسیم که حضرت زینب (س) بر گرد پیکر برادر می چرخند دست بر پیکر ایشان می برند و از خدا می خواهند این قربانی را بپذیرد.
گریه‌ای که از دیدگاه امام حسین(ع) مردود است
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹
عاشورا واقع شد؛ اما بعد... . عاشورا نه هر سال که هر روز واقع می‌شود اما بسیاری نمی‌دانند گریه‌هایی که برای حسین(ع) انجام می‌دهند از دیدگاه ایشان مردود است. گریه‌هایی شبیه گریه عمربن سعد که گریست اما جبهه باطل را انتخاب کرد.
راز نهضت سید الشهداء ادامه دادن راه رسول الله و امیرمومنان(ع) است
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
آیت الله جوادی آملی نوشت: بهترین تفسیر نهضت حسینی را سخنان و نامه های خود آن حضرت (ع)به عهده دارد چون آن حضرت در وصیتنامه رسمی اش راز نهضت خود را ادامه راه رسول اكرم (ص)و امیرمؤمنان (ع)بیان كردند.
حسین سالار است؛ چه سالار قافله چه سالار شهیدان
۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که اهل مدینه بعد از شهادت امام حسین (ع) وصیتنامه ایشان را می خوانند که در آن نوشته شده است خروج بر یزید تنها برای طلب اصلاح اُمت جدشان رسول خدا بوده است.
چه کسانی امام حسین (ع) را یاری نکردند؟
۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
از منظر جریان‌شناسی تاریخی می‌توان در جریان واقعه عاشورا سه طیف و جریان کلی را شناسایی کرد که در این میان شناخت جریان سوم و ویژگی‌های آن بسیار عبرت‌آموز است.
شیعیان مرا سلام رسان و بگو پدرم را کشتند، یکه و تنها و تشنه
۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به عاشورا می رسیم روزی که حسین بن علی(ع) با یارانش در برابر شمر و سپاهیانش ایستادگی می کنند و ملائکه از ظلمی که بر ایشان می رود به فغان و ناله درمی آیند.
ای انسان سکوت در برابر دشمن صلح‌خواهی نیست
۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روز تاسوعا می رسیم که امام حسین(ع) رو به یاران می کنند و از آنها می خواهند، بازگردند و اصحاب از ایستادگی در کنار ایشان می گویند.
من با خوار زیستن و خوار مردن هر دو بیگانه‌ام
۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۳
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که امام حسین(ع) در آستانه عاشورا برای سپاهیان سخن می گویند و بیان می کنند که با خوار زیستن و خوار مردن هر دو بیگانه‌ هستند.
بایدها و نبایدهای سخنرانی در ماه محرّم
۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۵
سخنران سعی کند آن چه را خدای متعال پوشانده، مخفی نگه دارد و اتفاقاتی را که هنگام نبرد یا کشته شدن افراد رخ داده و ممکن است بیان آن موجب توهین یا خوار شدن کشته شده‌ها شود، به زبان نیاورد.
مگر شما نبودید که نامه نوشتید و فرزند پیامبر را سوی خود خواندید؟
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷
در روزشمار وقایع حسینی روزی اشراف کوفه سپاهیان امام حسین (ع) را به بستن آب تهدید می کنند و عابس یکی از یاران بیان می کند که این کوفیان بودند که به فرزند پیامبر نامه نوشتند و او را به کوفه خواندند.
روزی که ۷۲ یار با حسین(ع) ماندند...
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۹
در روزشمار وقایع کربلا امام حسین (ع) بعد از اینکه تنها ۷۲ تن با ایشان باقی می مانند از یکی از یاران می خواهند در نامه ای بنویسد که گویی دنیایی وجود نداشته، همانگونه که آخرت همیشگی است.
اشتیاق ما به شما از اشتیاق تشنه به آب بیشتر است
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۰
در پنجمین روز از ماه محرم قافله سالار کربلا در خیمه به انتظار یاران است و مزدوران عبیدالله همه جا پراکنده اند تا راه را بر یاران ببندند.
مداح هم مداحان قدیم!
۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۵
«مداح هم مداحان قدیم»، «نوحه‌های امروز که دیگر اصیل نیستند»، «نوحه‌های امروز قابل مقایسه با نوحه‌های دیروز نیستند» و ... این‌ها جملاتی است که معمولا در این ایام شنیده و با آن‌ها سبک مداحی‌های امروز زیرسوال برده می‌شود؛ اما در عین حال این پرسش مطرح است که مگر خوانندگان مذهبی در قدیم، چه روشی برای خود ...
آنانی که به امید ظفر آمده بودند با ورود به کربلا ترکمان کردند
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۳
در روزشمار وقایع حسینی به شبی می رسیم که حضرت عباس (ع) در صحبت با حضرت زینب (س) از اطرافیان قافله سالار می گوید و اینکه آنانی که به امید ظفر آمده بودند با ورود به کربلا ترکشان کردند.