سحر وقت مسئله گفتن نیست/ غصه می‌خورم که چرا نگذاشتم صدایم شنیده شود

مهدی حمیدی: در حال حاضر سحر که می‌شود، هر شبکه‌ای را که می‌گیرید در حال مسئله گفتن هستند. سحر بایستی با خدا حرف زد و بنده ...

چرا هنرمندان آواز به حوزه مناجات‌خوانی ورود نمی‌کنند؟+صوت مناجات

مناجات‌خوان شب‌های ماه مبارک رمضان در تلویزیون معتقد است، مداح جامع‌الاطرافی که به تمام رشته‌ها از جمله مناجات‌خوانی تسلط ...

ماجرای شفا گرفتن مرحوم عباس صالحی؛ دعاخوان خوش صدا + صوت

مردم ایران بارها دعاها و زیارات مختلفی را با صدای مرحوم حاج عباس صالحی از صداو سیما شنیده‌اند، صدای ماندگاری که خلوصی ...
آرشيو يادداشت
نمايش خبر در تاريخ :
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  
دسته عزاداری یا دسته یاوران حسین(ع)؟/ واکاوی پدیده دسته عزاداری
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۰
بايد عنوان دسته های عزا را «دسته ياوران حسين (ع)» يا عبارت متناسب با عصر كنونی آن «دسته ياوران مهدی (عج)» ناميد. نامگذاری ای كه فعال بودن و كنش‌گر بودن دسته را با خود به همراه دارد.
چرا پیام حضرت زینب اثربخش بود؟
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
مجالس سوگواري حضرت زينب به مثابه نهاد وابزار تبليغاتی مؤثری در بيدارگری مسلمانان غافل تا آنجا ادامه يافت كه برخی قبايل وعشاير در فكر قيام و خون خواهی حسين (ع) برآمدند.
وای بر حسرتی که بعد از غفلت آید!
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۴
آیت الله قرهی در شب چهاردهم محرم در بررسی علل واقعه عاشورا و تاریخ کربلا گفت: غفلت امّت از حقیقت امام و امّت، علیرغم اشارات صریح قرآن و روایات شیعه وسنّی سبب سقیفه و واقعه کربلا شد.
کتیبه‌نگاری عاشورا؛ عادت بصری و لزوم تحول و بازنگری در آن
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
محتوای کتیبه‌های عاشورایی غنی و پرمغز است اما با توجه به شیوه و ساختار تکراری که عادت بصری ایجاد کرده است، از سوی مخاطب کمترین توجه را به سوی خود معطوف می‌سازد و نتیجتاً وجه تزئینی کتیبه‌های عاشورایی را بیشتر نمایان می‌سازد.
حسین؛ وارث آدم
۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۵
«آنها که رفتند، کاری حسینی کردند و آنها که ماندند، باید کاری زینبی کنند، وگرنه یزیدی‌اند».
حسین(ع) رفت تا تاروپود پرده‌های نیرنگ اسلام دروغین را بگسلد
۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی می خوانیم که امام حسین (ع) به کربلا رفت تا تار و پود پرده های ضخیم فریب و نیرنگ اسلام دروغین را از هم بگسلد و امامت را روحی دوباره بخشد.
ای اهل کوفه! شادمان نباشید به این مصیبت که بر حسین وارد شد
۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۹
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که سیدالساجدین مردم کوفه را نهیب می زند و بدانها یادآوری می کند که چه بر سر خاندان نبوت آورده اند.
تاملی در شيوه های اقناعی زينب(س) بزرگ مبلّغ قیام عاشورا
۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
ارزش و عظمت زينب كبری، به خاطر موضع و حركت عظيم انسانی و اسلامی او در پيام رسانی مظلوميت حسين براساس تكليف الهی بودو پس از شهادت حسين بن علی كه دنيا ظلمانی شد، در دل و جان و آفاق عالم درخشيد .
خواری و خفت ابن زیاد برابر پاسخ‌های کوبنده بانو زینب(س)
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۳
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که کاروان امام حسین (ع) را نزد ابن زیاد می برند و او با پاسخ های حضرت زینب(س) در ظلمی که به ایشان شد مواجه می شود.
روضه، مانع تکرار حادثه کربلاست/نگاهمان به روضه را عوض کنیم
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶
در روضه دائماً ما جزئیات دست‌وپا زدن یک رهبر و مسئول جامعه را در خون خویش می‌بینیم تا بدانیم آخر تشکیلاتی نبودن چه چیز می‌شود.یعنی مواظب باش حواست جمع باشد، دور نیست این قصه نزدیک است.
پیام سیاسی عاشورا؛ تاکید بر حق و وظیفه کنشگری سیاسی
۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
امام حسین(ع) شاهد رویدادهای سیاسی بسیاری بوده است، اما حضور مبارک حضرت در عرصه سیاسی کنشگرانه بود. پیامی که می‌توان آن را به بهترین صورت در عاشورا شنید تاکید بر حق و وظیفه کنشگری سیاسی است.
وامحمدا! این سر حسین توست که بر نی از این سو به آن سو می‌برند
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۱
در روزشمار وقایع حسینی به روزی می رسیم که کاروان امام حسین (ع) دست بسته و در زنجیر توسط سپاهیان دشمن به کوفه می رسد و حضرت زینب (س) بر کوفیان شکوه می کند که خاندان پیامبر را کشتند.
مردی که تا روز آخر عمر برای مداحان غصه خورد
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
این اولین محرمی است که این، پیشکسوت شعر آیینی و استاد و مرشد مداحی معاصر در میان ما نیست.
زینب(س) دست بر پیکر برادر برد که خدایا این قربانی را از ما بپذیر
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۰
در روزشمار وقایع حسینی به زمانی می رسیم که حضرت زینب (س) بر گرد پیکر برادر می چرخند دست بر پیکر ایشان می برند و از خدا می خواهند این قربانی را بپذیرد.
گریه‌ای که از دیدگاه امام حسین(ع) مردود است
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۹
عاشورا واقع شد؛ اما بعد... . عاشورا نه هر سال که هر روز واقع می‌شود اما بسیاری نمی‌دانند گریه‌هایی که برای حسین(ع) انجام می‌دهند از دیدگاه ایشان مردود است. گریه‌هایی شبیه گریه عمربن سعد که گریست اما جبهه باطل را انتخاب کرد.
راز نهضت سید الشهداء ادامه دادن راه رسول الله و امیرمومنان(ع) است
۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
آیت الله جوادی آملی نوشت: بهترین تفسیر نهضت حسینی را سخنان و نامه های خود آن حضرت (ع)به عهده دارد چون آن حضرت در وصیتنامه رسمی اش راز نهضت خود را ادامه راه رسول اكرم (ص)و امیرمؤمنان (ع)بیان كردند.
حسین سالار است؛ چه سالار قافله چه سالار شهیدان
۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روزی می رسیم که اهل مدینه بعد از شهادت امام حسین (ع) وصیتنامه ایشان را می خوانند که در آن نوشته شده است خروج بر یزید تنها برای طلب اصلاح اُمت جدشان رسول خدا بوده است.
چه کسانی امام حسین (ع) را یاری نکردند؟
۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰
از منظر جریان‌شناسی تاریخی می‌توان در جریان واقعه عاشورا سه طیف و جریان کلی را شناسایی کرد که در این میان شناخت جریان سوم و ویژگی‌های آن بسیار عبرت‌آموز است.
شیعیان مرا سلام رسان و بگو پدرم را کشتند، یکه و تنها و تشنه
۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۰
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به عاشورا می رسیم روزی که حسین بن علی(ع) با یارانش در برابر شمر و سپاهیانش ایستادگی می کنند و ملائکه از ظلمی که بر ایشان می رود به فغان و ناله درمی آیند.
ای انسان سکوت در برابر دشمن صلح‌خواهی نیست
۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
در روزشمار وقایع کاروان حسینی به روز تاسوعا می رسیم که امام حسین(ع) رو به یاران می کنند و از آنها می خواهند، بازگردند و اصحاب از ایستادگی در کنار ایشان می گویند.